A cseresznyelégy elleni sikeres védekezés alapjai

A cseresznyelégy elleni sikeres védekezés alapjai

Dr. Varga Mária 2025. ápr. 24. Kb. 10 perc olvasás

Évtizedek óta megoldatlannak látszó probléma a cseresznyelégy elleni védekezés. A károsító elleni permetezések száma – nagyobb területű ültetvények esetében – egyre fokozódik, az eredmény mégis korlátozott. A környezetvédelmi károk csökkentése is elérendő cél. Összefoglalómban megpróbálom a védekezés lehetséges, az eddig alkalmazott legkörnyezetkímélőbb útjaival megismertetni az érdeklődőket.

Első lépésként ismerni kell a kártevő életmódját, ezen belül a fejlődési alakokat és a rajzással kapcsolatos információkat.

A cseresznyelégy báb alakban telel át a cseresznyefa alatt, a talaj 3-5 cm mélységében. Ez lehetőséget ad az egyedszám csökkentésére. Talajműveléssel számos báb a felszínre kerül, ott vagy elpusztul, vagy a madarak összeszedik.

Az ún. sárgalapok, a nem száradó ragasztóval kezelt A4-es méretű lapokat korán, a rajzást megelőzően kell kihelyezni a cseresznyefák lombkoronájában, az ágvégekre. Ebben az esetben ügyelni kell a lapok helyzetére: a fák lombkoronájának felső harmadában, világos, napsütötte helyre függesszük ki a fogólapokat, ahol a cseresznyelégy repül.

A fák aljának fekete fóliával való takarásával csökkenthetjük a kikelő legyek számát (fótó: pap Edina)

A legyek rajzása a cseresznye és meggy teljes virágzásától az érés kezdetéig tart. A hosszú idő alatt lehetőségünk van regisztrálni a rajzás kezdetét és a tömeges rajzás idejét.

A virágzásban való permetezés még méheket kímélő rovarölő szerrel pl. Mospilan 20 SG, vagy méhkímélő technológiával sem kedvező. Ezért a permetezés időpontját a csúcsrajzás idejére célszerű időzíteni: azaz a gyümölcsérés elején, közvetlenül a termés színesedése előtt, borsónagyságnál érdemes permetezni.

A legújabb védekezési technológia eleme a csalianyag használata. A Combi Protec csalogató anyag kipróbálása során kimagasló eredmények születtek a kísérleti fázisban. A technológiai fegyelem betartása rendkívül fontos és ajánlott is minden fázisban.

A Combi Protec csalianyag nemcsak nagy területen, de házikertbe telepített egy-két cseresznye- és meggyfa esetében is alkalmazható. Ültetvényben 20 liter permetléhez 1 liter csalianyag és 25 gramm Mospilan szükséges 1 hektár területre.  A Mospilan felszívódó készítmény. Eredményesen alkalmazhatók a kontakt rovarölő szerek is pl. a Lamdex, Karate Zeon – szabad forgalomban az előírt dózisban pl. Lamdex 4g – Kaiso feltételesen vásárolható az előírt dózisban használják. A csalianyagot kézmeleg (40 °C-os) vízben oldjuk fel, és csak a teljes feloldódást követően keverjük hozzá a rovarölő szert. A permetlé kijuttatása durva cseppképzéssel, csak a felső két fúvóka alkalmazásával történjék. 30 °C feletti hőmérsékleten ne permetezzenek! A kezelést az érésidő figyelembevételével 10-14 napon belül célszerű megismételni.

Nem mindegy, hogy hol helyezzük el a sárga ragacslapot a fán (Fotó: Pap Edina)

Házikertben a védekezés az előbbinél is egyszerűbb. Még a magas, öregebb fákon is könnyűszerrel érhetünk el eredményt az alábbi módon: 4 liter permetlében 4 g Mospilant, vagy a már jelzett rovarölő szerekből választva, az előbbiekben leírt módon keverünk. Nagy fák esetében nem kell körbepermetezni a fát, hanem csak 6-8 helyen, macskakarmolás-szerűen lehúzni a szórófejet. A magasra permetezés nehézségeit elkerülve elég a fa 1/3 magasságáig kezelni a cseresznye- és meggyfákat. 1-2 órán belül a kezelt fa alá helyezett tárgy fekete színű lesz az elpusztult legyek ragacsos tetemeitől. 

Ez is érdekelheti:

FOLYAMATOSAN FRISSÜL! Gyümölcskártevők országos csapdázási adatai – 2025

Növényvédelmi teendők – fokozottan figyeljünk a nyugati dióburok-fúrólégyre!

Megjelent a japán cserebogár Szlovéniában! Minden, amit tudni kell róla!

slide 6 to 8 of 6