
Tápoldatok
Tápoldatok készíthetők szilárd (ún. öntöző) műtrágyák bekeverésével is, ám ez a módszer a szer pontos kimérését követeli meg. Ezt a megoldást általában árutermelő kertészetekben választják, ahol nagy mennyiségben készítenek tápoldatokat, így könnyebb az adott töménységet beállítani.
KiskertbenA kiskerti, illetve háztartási alkalmazásra folyékony tápoldatok állnak rendelkezésre. Jelenleg több, mint 50 különböző tápoldatféleség van forgalomban Magyarországon. Ezeknek java része magyar gyártmány, a többi általában német, osztrák, vagy pedig francia készítmény. Az egyes márkákon belüli sokféleség oka az, hogy általában minden gyártó a különböző növénycsoportok, valamint különlegesebb igényű növények (kaktusz, muskátli, örökzöld, rózsa) számára speciális összetételű tápoldatot készít, ami az adott növény vagy növénycsoport tápanyagigényének a legjobban megfelel. Jellemző, hogy leginkább zárt edényben fejlődő dísznövények számára készítenek tápoldatot, mert a cserépben, ládában vagy dézsában az ültetőközeg tápanyagtartalma hamarabb kimerül (nem pótlódik), mint a kerti földé.
Megfelelő összetételA levéldísznövények (fikusz, filodendron, pálmák) számára készült oldatokban a makroelemek (N, P, K) közül a többihez viszonyítva a nitrogén mennyisége a több (7-13%), ami a vegetatív fejlődést serkenti. A virágukkal díszítő növé-nyek (ciklámen, fukszia, fokföldi ibolya) tápoldatában a virágzásserkentő kálium van túlsúlyban (8-10%). Mivel a háztartásokban vegyesen van virágzó és levéldísznövény, a gyártók univerzális tápoldatot is kínálnak, ami a különböző tápelemeket közel egyenlő arányban, közepes koncentrációban tartalmazzák (6-7%). A kaktuszok és más szukkulensek számára készült készítmények alacsony nitrogéntartalmúak és közepes és azonos foszfor- és káliumtartalmúak. A muskátli a legtöbb háztartásban kedvelt növény, ezért számára több gyártó külön tápoldatot is kifejlesztett a virágos növényekhez ajánlott készítménynél alacsonyabb nitrogén-tartalommal. Ezek mellett örökzöldekhez, csüngő növényekhez, gyephez is kínálnak tápoldatot a gyártók, és vannak olyan folyékony készítmények is (Damisol, Fitohorm), amelyek bizonyos mikroelem-hiány gyors megszüntetésére alkalmasak.
A makroelemeken kívül a mezo- illetve a nyomelemekből minden gyártó belátása szerint adagol készítményéhez. Van aki a szervetlen vegyületeken kívül szerves anyagot, guanót, gilisztahumusz-, tengeri alga- vagy humuszkivonatot is kever a készítményéhez. Ezek a mikroelemek pótlásán túl a talajélet számára is hasznosak.
Külön kiemelném azokat a készítményeket, amelyek kelátképzőt tartalmaznak. A kelátképző egy olyan szerves ve-gyület, amely a tápoldatban található ionokat körülveszi, megakadályozza annak kicsapódását a talajban, és könnyen felvehető formában (oldatban) tartja mindaddig, amíg a növény fel nem veszi. Az ilyen tápoldatok iontartalma jobban hasznosul, mint másoké. Egyes tápoldatokban túladagolják a kelátképzőt, ami azért hasznos, mert a kemény víz kalciumion-tartalmát vízoldhatóvá teszi, így az nem csapódik ki, és nem tömíti el az öntözőberendezés szórófejeit vagy öntözőtesteit. Ilyen kelátképzővel kiegészített folyékony műtrágya a Librel Fe-DP készítmény is, amely kiválóan alkalmas a vashiány gyors megszüntetésére.
Melyiket válasszuk?A bőséges választékból nagyon nehéz választani. Általában a 15-20% fölötti hatóanyag-tartalmú tápoldatok a legjobbak. Ezt a vásárló könnyedén ellenőrizheti úgy, hogy egy liter oldatot megmér, és ha az a víz egy kilóján kívül annyit nyom, amennyi a hatóanyag-tartalom összege, akkor minden tápanyag benne van, amit a gyártó a címkén feltüntetett. (Pl. 13% N+4,5% P+6,5% K+0,01% Mg+1 liter víz = kb. 1,221 kg)
Fontos követelmény a tápoldatoktól, hogy klorid-mentesek legyenek, kémhatásuk közel semleges (6-7 pH) valamint sótartalmuk alacsony legyen. A jó tápoldat víztiszta, bár le-het attól eltérő színű is. A tápoldatok nem mérgezők. Fagy-mentes helyen általában korlátlan ideig eltarthatók. Fagy hatására hatóanyag-tartalmuk kicsapódik.
Pap Edina