
2025. évi 4. – tafrinás – növényvédelmi felhívás
A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás kedvez a tafrina fertőzésének. A meteorológusok szerint többfelé esőre és erős szélre számíthatunk a jövő héten is. Tehát amint megengedi az időjárás, permetezést javaslok!
Március 25-én Pesten, esőben fényképeztem az alábbi kép bal oldalán látható a nektarin fát, amely tavaly április 2-án már a jobb oldali képen látható fejlettségi állapotban volt. Most a virágfertőző monília mellett (3. felhívás) a tafrina gomba fertőzését is segíti a jelenlegi időjárásunk.

A gomba már 4 °C környékén szórhatja a spóráit (konídiumait), és ha ezek nedves növényi felületre jutnak, akkor kicsíráznak, megfertőzik a növényt. Kora tavasszal a legtöbb őszibarack- és nektarinfajtánál gondolnunk kell erre a kórokozóra, ami akár teljes lombhullást is okozhat. Beszédes a latin neve: Taphrina deformans. Valóban, kezdetben deformálódnak, fodrosodnak, ráncosodnak, színesednek a levelek a fertőzése nyomán. Sajnos a kertekbe ültetett termő fák többsége fogékony erre a kórokozóra. A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás pedig kedvez a tafrina fertőzésének! A meteorológusok szerint többfelé esőre és erős szélre számíthatunk a jövő héten is. Tehát amint megengedi az időjárás, permetezést javaslok!
A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Tehát a permetezéssel nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene! A rezes lemosással alapoztuk meg a védelmet. Most akár ismételni is lehet a réztartalmú gombaölőkkel, de már az alsóbb dózisokkal dolgozzanak! Sokan még mindig félnek a réztől, a perzselő hatásától az őszibarackban. Egyre több olyan visszajelzést kapok a permetező kertészektől, ami alapján úgy tűnik, hogy még a virágzásban is használható néhány készítmény csökkentett dózissal. Nem perzselik meg a virágokat. Sajnos a fajtákra és egyben a készítményekre is kiterjedő összehasonlító kísérletek nélkül nem tudok biztosan ajánlani olyan rezes gombaölőket, amelyek biztosan nem okoznak kárt. Az egyik legkevésbé perzselő „réz”, a Cuproxat FW. Ezt a pirosbimbós állapotig, majd később, a virágzás után a termés színeződéséig használhatjuk az engedélye alapján.
Ha jól látom, még mindig csak egyetlen III. kategóriás rézmentes gombaölőnk van, a felszívódó (szisztemikus) difenokonazol hatóanyagból gyártott 18 termék (lásd az alábbi letölthető mellékletet) ezek közül III. kategóriás például a Score 250 EC és az Alfa Solo. Az apró leveleket kell befednünk a permetlével, ezért apró cseppekkel permetezzenek, tapadást elősegítő segédanyagokkal. Esős, hűvös nyarakon ismételni kell a kezelést 5–7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15–20 °C-t, ekkor már nem fertőz a gomba.
Ahol kevésbé fogékony fajtákat telepítettek, vagy olyan szárazabb, melegebb mikroklímájú kertbe ültették a csemetéket ahol nem érzi jól magát a gomba, ott a sárgás-pirosas torz levelek gyors leszedésével is megelőzhetik a betegség továbbterjedését. A fertőzésére fogékony, de jó táperőben lévő fák kibírják a kisebb „fertőzési nyomást”.
Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin, a mezei zsurló engedélyezett a tafrina ellen. Rasztik Viktória Az ökokertek növényvédelme c. könyvében (Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft., 2003) a réz mellett a csalánlét, a zsurlólét és a mészkénlevet ajánlja a gomba ellen.
Megjelent a növényvédősök „szent könyve” a Növényvédő szerek 2025., és együtt, de a külön kötetként is megvásárolható a Termésnövelő anyagok 2025 jegyzéke. Folyamatosan frissülő adatokkal találkozhatnak a NÉBIH honlapján, a Növényvédő szerek adatbázisában, de pl. a készítmények növényenkénti felsorolását, a szerek névváltozatait, a címkéken található jelöléseket még mindig egyszerűbb és gyorsabb a nyomtatott kiadványban megtalálni. Köszönjük dr. Ocskó Zoltánnak, a szakmai rész szerzőjének, hogy a hatóanyagokat ABC rendben felsoroló 2. fejezetet önálló mellékletként is megkaptuk és használhatjuk (Lásd feljebb.) Már annyi névváltozattal találkozhatunk, hogy jobb a hatóanyagokból kiindulni a szerek kiválasztásánál.
Jó egészséget, jó kertészkedést:
Zsigó György
NMNK
Ez is érdekelheti:
Változások a szabadforgalmú készítményeknél – 2025. március
2025. évi 3. – moníliás – növényvédelmi felhívás
2025. évi 2. – lemosó permetezéses – növényvédelmi felhívás
TIPP: Kora tavaszi immunizálás a természet erejével: Tricho Immun
TIPP! Oldja a stresszt Damisol Gold Cupromax felszívódó rézzel