2025. évi 3. – moníliás – növényvédelmi felhívás

2025. évi 3. – moníliás – növényvédelmi felhívás

Zsigó György 2025. márc. 24. Kb. 10 perc olvasás

Már nem lehet a naptár szerint permetezni. Tavaly sokkal korábban fakadtak és virágoztak a kajszik; 2024. március 5-én már a virágfertőző monília elleni védekezésről írtam a felhívást. A bimbós, virágzó csonthéjasoknál, elsősorban a kajszinál és a meggynél eljött a virágfertőző monília elleni védekezés ideje. Ezek „kötelezően” elvégzendő permetezések!

Az idén még csak néhány fajta bontotta ki a szirmait pl. a Harmat, vagy a Tsunami, de a 2025. március 5-én készült hónap fotóján látható Orange Red-en (jobbra) is kinyílt most már néhány virág, a fénykép utcai mandulafája (balra) pedig már a szirmát hullajtja.

Azoknak a kertbarátoknak is ajánlom a virágfertőző monília ellen permetezésést, akik el tudták végezni a tavaszi rezes vagy rezes-olajos lemosást!

A virágfertőző monília ellen házikertekben is csak megelőzéssel védekezhetünk. Átnéztem a készítmények tavalyi listáját, két újdonságról is beszámolhatok. A kajszira, a cseresznyére, a meggyre és az őszibarackra is engedélyeztett III. kategóriás felszívódó készítmények a monília ellen: a hidegben is kiválóan védő ciprodinil (pl. Chorus 50 WG), a fenhexamid (pl. Teldor 500 SC (10 és 100 m-es kiszerelésben), Texio) a fludioxonil+ciprodinil (pl. Switch 62,5 WG, amelyet inkább gyümölcsmoníliára ajánlják), a boszkalid+piraklostrobin (pl. Signum WG), az izofetamid (Kenja) és a pentiopirad (Fontellis 20 SC). Őszibarackban engedélyezett a fenpirazamin (pl. Prolectus). 

Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a rügyeket, virágokat! Permetszereink tapadását, esőállóságát a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozók hozzáadásával.

Több biostimuláló készítménynél leírták a moníliák elleni mellékhatást. A növény ellenálló képességét növelik, és ezzel segítenek minket a küzdelemben.

Nekem az idén tűnt fel, hogy a Tejsavó névre hallgató terméknek a virágfertőző monília ellen is van engedélye. Tehát ez már üzemben előállított, tapadásfokozóval, ülepedésgátlóval stb. ellátott permetezésre kész termék.

slide 6 to 8 of 5

„Gombásan” indul az idei év is, mert nem volt olyan hideg a tél, ami gyérítette volna az áttelelő gombaképleteket. Az enyhe tél miatt sok rózsabokron fennmaradtak a tavalyi beteg levelek és ugyanakkor már kibújtak a fogékony friss levélkék is. Még össze lehet gereblyézni az őszi lombot a tövek alól, mert innen is fertőzhet a rózsa csillagrozsdája (diplokarponos levélfoltossága). Nedves, hűvös tavaszon berobbanhat a gomba, teljes lombhullással járhat a gomba fertőzése. Már láttam júniusban teljesen kopasz rózsatöveket pl. faiskolai lerakatban. A mulcsból nehéz kiszedni a beteg leveleket (lásd alább a 03.06-i fotót), ezekben az ágyásokban még indokoltabb lehet a megelőző permetezés. Találnak réztartalmú és felszívódó gombaölőket is az engedélyezettek között pl. az azoxistrobin hatóanyagú Amistar, Tazer 250 SC stb. 

Rózsa csillagrozsdája hullott levélen

A dísznövényeknél általában nem kell számolni az élelmezés-egészségügyi (é.v.i.) és a munkaegészségügyi (m.v.i.) várakozási időkkel sem, de egy esetleges perzselés elcsúfíthatja növényt. Annak a kertésznek viszont, aki pl. ételt díszít virágszirmokkal, vagy pl. levendulaszörpöt készít, szigorúan be kell tartani az é.v.i.-t, illetve jobb ha egyáltalán nem permetezi le a konyhába szánt dísznövényeit! A különlegesebb, még nem ismert dísznövényeknél érdemes akár próbapermetezést is végezni.

Néhol komoly éjszakai fagyokat mértek. Ahol hosszan tartott a lehűlés, ott valamilyen szintig biztosan elfagytak a korai kajszik. Segíthetjük a fák regenerálódását ha egy olyan biostimulátorral kezeljük a növényeket, melyek ezekben a fenológiai stádiumokban is felszívódnak.  Javasolható erre pl. a Trainer. A termékleírás szerint: „abiotikus stresszhelyzetre (alacsony és magas hőmérsékletek, jégverés, fagy stb.) a növény regenerálódása gyorsabb és eredményesebb” a használatával. Valószínűleg más, hasonló összetételű permetszer is hatásos lehet.

Sajnos még a fagyokra is számítanunk kell. A kajszirügy fotója 2023.02.20-án készült, az elfagyott cseresznyevirágról pedig 2022.04.20-án. Ahogy a fotók dátumai is mutatják, még hetekig „résen kell lennünk!” A talajból kisugárzó hideg ellen a nagyüzemek úgy ahogy még tudnak védekezni, de a profiknál bevált füstölés, a ködgyertyák, a légkeverő ventilátorok, a koronára irányuló mikroöntözés a házikertekben nem alkalmazható. Az északról-keletről beáramló fagyos levegő hatását (ez a szállított fagy) pedig az ültetvényekben sem tudják kivédeni.

Elfagyott kajszirügy 2023.02.20-án
Elfagyott cseresznyevirág 2022.04.20-án

Dr. Roszik Péter előadásából idézek: „a várható fagyok előtti napokon kijuttatott magas aminosav, bór, cink, borostyánkősav, huminsavak, jázmonsav, fluvolsav tartamú készítmények a zöld ill. pirosbimbós állapotban sokat segíthetnek, mínusz 4-5 C-fokig. Pl. Damisol Gold Borostyán Max, Damisol Gold Frigomax, Bistep, Trainer, Kondisol, Kondi Plus, Humus FW stb. narancsolaj (pl. Wetcit) hatásfokozóval.” Ezek közül több a vesszőkön, rügyeken át is felszívódik és segítik a terméskötődést, sőt védenek a későbbi fagyok ellen is.

Figyeljék a meteorológiai előrejelzéseket, és a fenti biostimulátorok használatával nagyobb valószínűséggel lesz majd pálinkájuk és még lekvárnak is marad valamennyi :-)!

Üdvözlettel:
Zsigó György
NMNK 

Ez is érdekelheti:

Fagykármegelőzés a gyümölcsösben

TIPP: Kora tavaszi immunizálás a természet erejével: Tricho Immun

2025. évi 2. – lemosó permetezéses – növényvédelmi felhívás

2024. évi 21. növényvédelmi felhívás

Miért nem hat a növényvédő szerem?

slide 6 to 8 of 6