2024. évi 8. növényvédelmi felhívás
A meleg tél és kora tavasz miatt korábban fakadtak, ébredtek fel a növényeink, a megszokottnál hamarabb kellett felvennünk a permetezőgépet. A jelenlegi helyzet is tartogat meglepetést a számunkra, mert a megszokotthoz képest nagyobb ütemben fejlődnek, növekednek a növényeink.
A felszívódó készítmények felhígulnak a hirtelen meghízó növényekben, a kontakt növényvédő szerek bevonatában pedig „lyukak” keletkeznek a gyorsan kiterülő leveleken. Mindkét esetben védelem nélkül maradnak a fáink, bokraink. Tehát az idei tavaszon gyakoribb ismétléssel, permetezéssel tudunk védekezni a károsítók ellen.
Továbbra is a gombákra kell a leginkább figyelni. A virágzó csonthéjasokon (elősorban a meggynél) még mindig aktuális a virágfertőző monília elleni védekezés.
Amennyiben a virágzó kajszikat sikerült megmenteni a moníliától, akkor a hajtások védelme miatt ismételni kell a permetezést a kisleveles fákon is (Lásd a 2. és 6. felhívásban leírtakat).
A varasodás fertőzésnek a veszélye sem csökkent, az időjárásunk továbbra is biztosítja a levélnedvességet és a megfelelő hőmérsékletet a terjedéséhez. Lásd a 7. felhívást.
Beteg rügyekből korcs virágok fejlődnek! Az alábbi fotó permetezetlen, lisztharmatos Jonatán almafán készült április 12-én. Nem csökkent a fertőzési nyomás, ismételjék a védekezést a fogékony fajtákon (6. és a 7. felhívás).
Az április 10-én fotózott őszibarackot sem permetezték; minden levele fodros, torzult volt a tafrinától. Egy nemrég kibújt fiatal levelén látható friss tünet azt bizonyítja, hogy még nem múlt el a veszély! (Lásd az 5. felhívást!)
Minden olyan gomba és baktérium támadhat, amely a nedves, meleg vagy változékony időjárásnál fertőz. Ilyenek pl. a csonthéjasok és a szamóca levélbetegségei. Ez utóbbiról lásd a 2. felhívást.
A műszeres előrejelzések szerint almatermésűek tűzelhalását okozó baktérium (Erwinia amylovora) fertőzési veszélye: ++++ . A veszélyes kórokozó virágzásban fertőz! Az Aliette 80 WG és néhány rézkészítmény engedélyezett ellene.
A rezek használatát minden virágzó növénynél meg kell gondolni! Végezzenek próbapermetezést, mert még a kis termést is megperzselheti. Almánál a viaszréteg kialakulásáig (kb. a termés diónagyságáig), vagy a viaszréteget lemosó esőket követően is megégetheti az érzékeny fajták gyümölcseit. Megoldás még tűzelhalás ellen a Blossom Protect „bio szer”, amely egy számunkra hasznos gombát tartalmaz és biztosan nem perzsel.
A Csalomon PALF jelű ragacsos fehérlapokkal a poloskaszagú szilvadarazsak rajzását is követtük a fehérbimbós állapottól a sziromhullásig. Később is károsíthatnak, de a védekezés szempontjából ez a legkritikusabb időszak. Néhány előrejelzési ponton még a jövő héten is megnézzük a csapdákat. Az idén is bebizonyosodott, hogy az országban mindenhol jelen vannak, érdemes a kertekben is figyelni a rajzásukat és szükség esetén védekezni ellenük a 3. felhívásban leírtan szerint. A fogási adatokat megtekinthetik itt.
Óbudán március 28-án találtam meg a téli hernyófészkéből kibújó selyemfényű puszpángmoly-hernyót. Nem késlekedtek a permetezéssel, az április 7-én lefényképezett lárva (lásd fent) már nem rágja tovább a buxusbokrot. Ha Önök még nem adták fel a puszpángok megmentését, akkor permetezni kell! Nagy nyomással, a bokrok belsejébe irányítsák a permetlevet. A fiatal hernyók ellen a Dipel DF (Foray 76B, Lepinox Plus stb.), később
pl. a Decis, a Karate Zeon 5 CS, a Mospilan 20 SG hatásosak. Tapadásfokozót is keverjenek a permetléhez!
Jó egészséget, jó kertészkedést!
Zsigó György, NMNK